Eaton 8043PMURN
SKU: CS5026903MPN: 8043PMURNAlternate Part #: UP-0428AUPC/EAN: 782116075980
Eaton LV Unipak capacitor bank







Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 96A, 480V, Three-phase, 80 kVAR, Unprotected, Non-fused, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, C1 Frame
Attributes
| Brochure | 3/f/b/e/3fbedc9caa4d677231265c3b078271feaa340e57_5026903_brochure.pdf |
| Amperage Rating | 96A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | C1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Banks |
| Protection | Non-fused |
| Rating | 80 kVAR |
| Type | UNIPAK |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5026903 |
|---|---|
| MPN | 8043PMURN |
| Alternate Part # | UP-0428A |
| UPC/EAN | 782116075980 |
