Eaton 7543PMURN
SKU: CS5026423MPN: 7543PMURNAlternate Part #: UP-0401AUPC/EAN: 782116075973
Eaton LV Unipak capacitor bank







$1,393.57
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 90A, 480V, Three-phase, 75 kVAR, Unprotected, Non-fused, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, C1 Frame
Attributes
| Amperage Rating | 90A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | C1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Banks |
| Protection | Non-fused |
| Rating | 75 kVAR |
| Type | UNIPAK |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5026423 |
|---|---|
| MPN | 7543PMURN |
| Alternate Part # | UP-0401A |
| UPC/EAN | 782116075973 |
