Eaton M050-751
SKU: CS4898617MPN: M050-751UPC/EAN: 782114265215
Eaton 5A split core current sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Split Core Current Transformer, 750A, 4.8% accuracy, 4.10 x 7.10 in window
Attributes
| Accuracy | 4.80% |
| Amperage Rating | 750A |
| Application Current Primary Rating | 750A |
| Current Transformer Type | Split Core |
| Output Current Secondary | 5A |
| Quantity | 1.0000 |
| Window | 4.10 x 7.10 in |
| Window Size | 4.10” x 7.10” |
Specifications
| SKU | CS4898617 |
|---|---|
| MPN | M050-751 |
| UPC/EAN | 782114265215 |


