Eaton M050-352
SKU: CS4898614MPN: M050-352UPC/EAN: 782114265307
Eaton 5A split core current sensor

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Split Core Current Transformer, 3500A, 0.6% accuracy, 4.10 x 7.10 in window
Attributes
| Accuracy | 0.60% |
| Amperage Rating | 3500A |
| Application Current Primary Rating | 3500A |
| Current Transformer Type | Split Core |
| Output Current Secondary | 5A |
| Quantity | 1.0000 |
| Window | 4.10 x 7.10 in |
| Window Size | 4.10” x 7.10” |
Specifications
| SKU | CS4898614 |
|---|---|
| MPN | M050-352 |
| UPC/EAN | 782114265307 |


