Eaton M050-402
SKU: CS4898615MPN: M050-402UPC/EAN: 782114265314
Eaton 5A split core current sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Split Core Current Transformer, 4000A, 0.3% accuracy, 4.10 x 7.10 in window
Attributes
| Accuracy | 0.30% |
| Amperage Rating | 4000A |
| Application Current Primary Rating | 4000A |
| Current Transformer Type | Split Core |
| Output Current Secondary | 5A |
| Quantity | 1.0000 |
| Window | 4.10 x 7.10 in |
| Window Size | 4.10” x 7.10” |
Specifications
| SKU | CS4898615 |
|---|---|
| MPN | M050-402 |
| UPC/EAN | 782114265314 |


