Eaton M050-601
SKU: CS4898616MPN: M050-601UPC/EAN: 782114265208
Eaton 5A split core current sensor

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Split Core Current Transformer, 600A, 4.8% accuracy, 4.10 x 7.10 in window
Attributes
| Accuracy | 4.80% |
| Amperage Rating | 600A |
| Application Current Primary Rating | 600A |
| Current Transformer Type | Split Core |
| Output Current Secondary | 5A |
| Quantity | 1.0000 |
| Window | 4.10 x 7.10 in |
| Window Size | 4.10” x 7.10” |
Specifications
| SKU | CS4898616 |
|---|---|
| MPN | M050-601 |
| UPC/EAN | 782114265208 |

