Eaton M050-801
SKU: CS4898618MPN: M050-801UPC/EAN: 782114265222
Eaton 5A split core current sensor

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Split Core Current Transformer, 800A, 2.4% accuracy, 4.10 x 7.10 in window
Attributes
| Accuracy | 2.40% |
| Amperage Rating | 800A |
| Application Current Primary Rating | 800A |
| Current Transformer Type | Split Core |
| Output Current Secondary | 5A |
| Quantity | 1.0000 |
| Window | 4.10 x 7.10 in |
| Window Size | 4.10” x 7.10” |
Specifications
| SKU | CS4898618 |
|---|---|
| MPN | M050-801 |
| UPC/EAN | 782114265222 |

