Eaton M050-102
SKU: CS4898608MPN: M050-102UPC/EAN: 782114265239
Eaton 5A split core current sensor

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Split Core Current Transformer, 1000A, 2.4% accuracy, 4.10 x 7.10 in window
Attributes
| Accuracy | 2.40% |
| Amperage Rating | 1000A |
| Application Current Primary Rating | 1000A |
| Current Transformer Type | Split Core |
| Output Current Secondary | 5A |
| Quantity | 1.0000 |
| Window | 4.10 x 7.10 in |
| Window Size | 4.10” x 7.10” |
Specifications
| SKU | CS4898608 |
|---|---|
| MPN | M050-102 |
| UPC/EAN | 782114265239 |

