Eaton M050-122
SKU: CS4898609MPN: M050-122UPC/EAN: 782114265246
Eaton 5A split core current sensor

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Split Core Current Transformer, 1200A, 1.2% accuracy, 4.10 x 7.10 in window
Attributes
| Accuracy | 1.20% |
| Amperage Rating | 1200A |
| Application Current Primary Rating | 1200A |
| Current Transformer Type | Split Core |
| Output Current Secondary | 5A |
| Quantity | 1.0000 |
| Window | 4.10 x 7.10 in |
| Window Size | 4.10” x 7.10” |
Specifications
| SKU | CS4898609 |
|---|---|
| MPN | M050-122 |
| UPC/EAN | 782114265246 |

