Eaton S050-751
SKU: CS4988416MPN: S050-751UPC/EAN: 782114223611
Eaton 5A solid core current sensor

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton 5A solid core current sensor, 750A, 0.3% accuracy, 1.56 in window
Attributes
| Brochure | a/f/6/8/af6865b384c75ac2520d9af2c6b43d74ea508e10_4988416_brochure.pdf |
| Accuracy | 0.30% |
| Amperage Rating | 750A |
| Application Current Primary Rating | 750A |
| Current Transformer Type | Solid Core |
| Output Current Secondary | 5A |
| Quantity | 1.0000 |
| Window | 1.56 in |
| Window Size | 1.56” (diameter) |
Specifications
| SKU | CS4988416 |
|---|---|
| MPN | S050-751 |
| UPC/EAN | 782114223611 |


