Eaton M050-152
SKU: CS4898610MPN: M050-152UPC/EAN: 782114265253
Eaton 5A split core current sensor

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Split Core Current Transformer, 1500A, 1.2% accuracy, 4.10 x 7.10 in window
Attributes
| Accuracy | 1.20% |
| Amperage Rating | 1500A |
| Application Current Primary Rating | 1500A |
| Current Transformer Type | Split Core |
| Output Current Secondary | 5A |
| Quantity | 1.0000 |
| Window | 4.10 x 7.10 in |
| Window Size | 4.10” x 7.10” |
Specifications
| SKU | CS4898610 |
|---|---|
| MPN | M050-152 |
| UPC/EAN | 782114265253 |


