Eaton C0015P7GS
SKU: CS4842067MPN: C0015P7GSAlternate Part #: F15002UPC/EAN: 786680183249
Eaton Type AP industrial control transformer




$14,588.60
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Type AP industrial control transformer, Copper windings, None, 115°C, Industrial control transformer, 15000 VA, 416A, Side/wall mounted, AP, 259, 240 x 480 V, 120/240 V
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | AP |
| Frame | 259 |
| Modification 1 | Side/wall mounted |
| Primary Voltage | 240 x 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial control transformer |
| Volt Ampere Rating | 15000 VA |
| Wiring Connection | 416A |
Specifications
| SKU | CS4842067 |
|---|---|
| MPN | C0015P7GS |
| Alternate Part # | F15002 |
| UPC/EAN | 786680183249 |
