Eaton C0003P7GB
SKU: CS4842035MPN: C0003P7GBAlternate Part #: F03001UPC/EAN: 786680184956
Eaton Type AP industrial control transformer




$5,045.00
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Type AP industrial control transformer, Copper windings, None, 115°C, Industrial control transformer, 3000 VA, 416A, Bottom mounted, AP, 133, 240 x 480 V, 120/240 V
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | AP |
| Frame | 133 |
| Modification 1 | Bottom mounted |
| Primary Voltage | 240 x 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial control transformer |
| Volt Ampere Rating | 3000 VA |
| Wiring Connection | 416A |
Specifications
| SKU | CS4842035 |
|---|---|
| MPN | C0003P7GB |
| Alternate Part # | F03001 |
| UPC/EAN | 786680184956 |

