Eaton C0005P9SSES
SKU: CS4842050MPN: C0005P9SSESAlternate Part #: F05042UPC/EAN: 786680118036
Eaton Type AP industrial control transformer

$2,508.89
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton, type AP, industrial control transformer, control transformer, AP, 416v, 120/240v, 115, 5 kva, aluminum windings, electrostatic shield, 3.0 ohms, frame 256, wiring diagram 405l, side wall mount, 50/60 hz, open
Attributes
| Coil | Aluminum windings |
| Enclosure | Open |
| Frame | 256 |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Mounting Method | Side wall |
| Primary Voltage | 416 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | AP |
| Volt Ampere Rating | 5 |
Specifications
| SKU | CS4842050 |
|---|---|
| MPN | C0005P9SSES |
| Alternate Part # | F05042 |
| UPC/EAN | 786680118036 |

