Eaton C0005P8XSES
SKU: CS4842047MPN: C0005P8XSESAlternate Part #: F05029UPC/EAN: 786680018480
Eaton Type AP industrial control transformer

$9,131.06
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton, type AP, industrial control transformer, control transformer, AP, 380v, 2@+2.5%, 2@-2.5%, 120/240v, 115, 5 kva, electrostatic shield, frame 257, wiring diagram 405f, side/wall mount, 50/60 hz, open
Attributes
| Enclosure | Open |
| Frame | 257 |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Mounting Method | Side wall |
| Primary Voltage | 380 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2@+2.5%, 2@-2.5% |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | AP |
| Volt Ampere Rating | 5 |
Specifications
| SKU | CS4842047 |
|---|---|
| MPN | C0005P8XSES |
| Alternate Part # | F05029 |
| UPC/EAN | 786680018480 |

