Eaton C0003P8XSES
SKU: CS4842039MPN: C0003P8XSESAlternate Part #: F03014UPC/EAN: 786680018466
Eaton Type AP industrial control transformer




$7,309.78
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton, type AP, industrial control transformer, pv: 380v, taps: 2 at +2.5% fcan, 2 at -2.5% fcbn, sv: 120/240v, 115°c, 3000 va, cu magnet wire, elec. shield, frame: 256
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | AP |
| Frame | 256 |
| Modification 1 | Side/wall mounted |
| Primary Voltage | 380 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 3000 VA |
| Wiring Connection | 405F |
Specifications
| SKU | CS4842039 |
|---|---|
| MPN | C0003P8XSES |
| Alternate Part # | F03014 |
| UPC/EAN | 786680018466 |

