Eaton C0003P9FSES
SKU: CS4842040MPN: C0003P9FSESAlternate Part #: F03019UPC/EAN: 786680128288
Eaton Type AP industrial control transformer

$6,931.90
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton, type AP, industrial control transformer, control transformer, AP, 400v, 2@+2.5%, 2@-2.5%, 120v, 115, 3 kva, electrostatic shield, frame 256, wiring diagram 408e, 50/60 hz, open
Attributes
| Enclosure | Open |
| Frame | 256 |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Primary Voltage | 400 V |
| Secondary Voltage | 120 V |
| Special Features | Factory-mounted finger-safe terminal shields |
| Tap Size | 2@+2.5%, 2@-2.5% |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | AP |
| Volt Ampere Rating | 3 |
Specifications
| SKU | CS4842040 |
|---|---|
| MPN | C0003P9FSES |
| Alternate Part # | F03019 |
| UPC/EAN | 786680128288 |

