Eaton F05003
SKU: CS4878344MPN: F05003Alternate Part #: C0005P7HSESUPC/EAN: 786680004278
Eaton Type AP industrial control transformer




$6,931.90
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton, type AP, industrial control transformer, pv: 240 x 480v, taps: 1 at +5% fcan, 1 at -5% fcbn x 2 at +2.5% fcan, 2 at -2.5% fcbn, sv: 120/240v, 115°c, 5000 va, cu magnet wire, elec. shield, frame: 256
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | AP |
| Frame | 256 |
| Modification 1 | Side/wall mounted |
| Primary Voltage | 240 x 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN X 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 5000 VA |
| Wiring Connection | 400A |
Specifications
| SKU | CS4878344 |
|---|---|
| MPN | F05003 |
| Alternate Part # | C0005P7HSES |
| UPC/EAN | 786680004278 |

