Eaton C0005P8DSES
SKU: CS4842044MPN: C0005P8DSESAlternate Part #: F05017UPC/EAN: 782114889442
Eaton Type AP industrial control transformer




$7,526.60
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton, type AP, industrial control transformer, pv: 440v, taps: 2 at +2.5% fcan, 2 at -2.5% fcbn, sv: 110/220v, 115°c, 5000 va, cu magnet wire, elec. shield, frame: 256
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | AP |
| Frame | 256 |
| Modification 1 | Side/wall mounted |
| Primary Voltage | 440 V |
| Secondary Voltage | 110/220 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 5000 VA |
| Wiring Connection | 405E |
Specifications
| SKU | CS4842044 |
|---|---|
| MPN | C0005P8DSES |
| Alternate Part # | F05017 |
| UPC/EAN | 782114889442 |

