Eaton C0005P8TBES
SKU: CS4842045MPN: C0005P8TBESAlternate Part #: F05040UPC/EAN: 786680082757
Eaton Type AP industrial control transformer




$7,526.60
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton, type AP, industrial control transformer, pv: 600v, taps: 2 at +2.5% fcan, 2 at -2.5% fcbn, sv: 120/240v, 115°c, 5000 va, cu magnet wire, elec. shield, frame: 100s
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | AP |
| Frame | 100S |
| Modification 1 | Bottom mounted |
| Primary Voltage | 600 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 5000 VA |
| Wiring Connection | 405D |
Specifications
| SKU | CS4842045 |
|---|---|
| MPN | C0005P8TBES |
| Alternate Part # | F05040 |
| UPC/EAN | 786680082757 |
