Eaton C0005P9GSES
SKU: CS4842048MPN: C0005P9GSESAlternate Part #: F05034UPC/EAN: 786680028281
Eaton Type AP industrial control transformer




$8,554.93
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton, type AP, industrial control transformer, pv: 400v, taps: 2 at +2.5% fcan, 2 at -2.5% fcbn, sv: 230v, 115°c, 5000 va, cu magnet wire, elec. shield, frame: 257
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | AP |
| Frame | 257 |
| Modification 1 | Side/wall mounted |
| Primary Voltage | 400 V |
| Secondary Voltage | 230 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 5000 VA |
| Wiring Connection | 408F |
Specifications
| SKU | CS4842048 |
|---|---|
| MPN | C0005P9GSES |
| Alternate Part # | F05034 |
| UPC/EAN | 786680028281 |
