Eaton P48G28T1518S6
SKU: CS4976035MPN: P48G28T1518S6Alternate Part #: R15PA007UPC/EAN: 786680240898
Eaton Mini-Power center

$24,333.85
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Mini-Power center, 10 KVA Three-phase 480-208Y/120 115C rise, 18 spaces, plug-in, Aluminum, NEMA 3R
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 289B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 15 kVA |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Modification 1 | NEMA 3R |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G1H |
Specifications
| SKU | CS4976035 |
|---|---|
| MPN | P48G28T1518S6 |
| Alternate Part # | R15PA007 |
| UPC/EAN | 786680240898 |


