Eaton P48G28T1518H
SKU: CS4976030MPN: P48G28T1518HAlternate Part #: R15PA003UPC/EAN: 786680240409
Eaton Mini-Power center

$26,882.65
UnitAvailable on backorder
Product Details
15 kVA Mini-Power Center 3PH 480 V-208Y/120 V, NEMA 3R, 115°C rise, 289B, M48G1H, Aluminum, 18 spaces, plug-in, HFD main
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 289B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 15 kVA |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Modification 1 | NEMA 3R |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G1H |
Specifications
| SKU | CS4976030 |
|---|---|
| MPN | P48G28T1518H |
| Alternate Part # | R15PA003 |
| UPC/EAN | 786680240409 |


