Eaton 7543HURF
SKU: CS5026420MPN: 7543HURFAlternate Part #: UP-0525AUPC/EAN: 782116079995
Eaton LV Unipak capacitor bank







$3,213.29
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK with Heavy-Duty Cells, Low Voltage Fixed Capacitor Systems, 90A, 480V, Three-phase, 75 kVAR, NEMA 12, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, C1 Frame
Attributes
| Amperage Rating | 90A |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | C1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Systems |
| Rating | 75 kVAR |
| Type | UNIPAK with Heavy-Duty Cells |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5026420 |
|---|---|
| MPN | 7543HURF |
| Alternate Part # | UP-0525A |
| UPC/EAN | 782116079995 |
