Eaton 15043HURF
SKU: CS5019620MPN: 15043HURFAlternate Part #: UP-0527AUPC/EAN: 782116080014
Eaton LV Unipak capacitor bank







Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK with Heavy-Duty Cells, Low Voltage Fixed Capacitor Systems, 180A, 480V, Three-phase, 150 kVAR, NEMA 1, 3R, and 12, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, C2 Frame
Attributes
| Brochure | 8/3/⅓/8313f897a245db80bf30566d3c68657f8cc96297_5019620_brochure.pdf |
| Amperage Rating | 180A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA, NEMA 12 |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | C2 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Systems |
| Rating | 150 kVAR |
| Type | UNIPAK with Heavy-Duty Cells |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS5019620 |
|---|---|
| MPN | 15043HURF |
| Alternate Part # | UP-0527A |
| UPC/EAN | 782116080014 |
