Eaton 5043HURF
SKU: CS5024222MPN: 5043HURFAlternate Part #: UP-0523AUPC/EAN: 782116079971
Eaton LV Unipak capacitor bank







$1,559.65
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK with Heavy-Duty Cells, Low Voltage Fixed Capacitor Systems, 60A, 480V, Three-phase, 50 kVAR, NEMA 12, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, B1 Frame
Attributes
| Amperage Rating | 60A |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | B1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Systems |
| Rating | 50 kVAR |
| Type | UNIPAK with Heavy-Duty Cells |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5024222 |
|---|---|
| MPN | 5043HURF |
| Alternate Part # | UP-0523A |
| UPC/EAN | 782116079971 |
