Eaton 6043HURF
SKU: CS5025128MPN: 6043HURFAlternate Part #: UP-0524AUPC/EAN: 782116079988
Eaton LV Unipak capacitor bank







Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK with Heavy-Duty Cells, Low Voltage Fixed Capacitor Systems, 72A, 480V, Three-phase, 60 kVAR, NEMA 12, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, C1 Frame
Attributes
| Brochure | 8/5/b/d/85bdd638ee31e2620c1ac215add025c8536ca416_5025128_brochure.pdf |
| Amperage Rating | 72A |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | C1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Systems |
| Rating | 60 kVAR |
| Type | UNIPAK with Heavy-Duty Cells |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5025128 |
|---|---|
| MPN | 6043HURF |
| Alternate Part # | UP-0524A |
| UPC/EAN | 782116079988 |
