Eaton 20043HURF
SKU: CS5020387MPN: 20043HURFAlternate Part #: UP-0528AUPC/EAN: 782116080021
Eaton LV Unipak capacitor bank







Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK with Heavy-Duty Cells, Low Voltage Fixed Capacitor Systems, 240A, 480V, Three-phase, 200 kVAR, NEMA 1, 3R, and 12, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, D1 Frame
Attributes
| Brochure | b/9/3/7/b93767dcdde48636f6f5b22c4530842f923e0d30_5020387_brochure.pdf |
| Amperage Rating | 240A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA, NEMA 12 |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | D1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Systems |
| Rating | 200 kVAR |
| Type | UNIPAK with Heavy-Duty Cells |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS5020387 |
|---|---|
| MPN | 20043HURF |
| Alternate Part # | UP-0528A |
| UPC/EAN | 782116080021 |
