Eaton 2543HURF
SKU: CS5021028MPN: 2543HURFAlternate Part #: UP-0521AUPC/EAN: 782116079957
Eaton LV Unipak capacitor bank







$983.19
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK with Heavy-Duty Cells, Low Voltage Fixed Capacitor Systems, 30A, 480V, Three-phase, 25 kVAR, NEMA 12, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, B1 Frame
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | B1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Systems |
| Rating | 25 kVAR |
| Type | UNIPAK with Heavy-Duty Cells |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5021028 |
|---|---|
| MPN | 2543HURF |
| Alternate Part # | UP-0521A |
| UPC/EAN | 782116079957 |
