Eaton 3043HURF
SKU: CS5022197MPN: 3043HURFAlternate Part #: UP-0522AUPC/EAN: 782116079964
Eaton LV Unipak capacitor bank







Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK with Heavy-Duty Cells, Low Voltage Fixed Capacitor Systems, 36A, 480V, Three-phase, 30 kVAR, NEMA 12, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, B1 Frame
Attributes
| Brochure | d/a/1/e/da1e52a311b4ed49245d403c5696b376f2bd2cc1_5022197_brochure.pdf |
| Amperage Rating | 36A |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | B1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Systems |
| Rating | 30 kVAR |
| Type | UNIPAK with Heavy-Duty Cells |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5022197 |
|---|---|
| MPN | 3043HURF |
| Alternate Part # | UP-0522A |
| UPC/EAN | 782116079964 |
