Eaton 7X63PMURN
SKU: CS5025933MPN: 7X63PMURNAlternate Part #: UP-0421AUPC/EAN: 782116076161
Eaton LV Unipak capacitor bank







Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 7.4A, 600V, Three-phase, 7.5 kVAR, Unprotected, Non-fused, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, A1 Frame
Attributes
| Brochure | 2/4/a/7/24a783e0b65bd9a3f3a4f1e62b225dd484cfdd8c_5025933_brochure.pdf |
| Amperage Rating | 7.40A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | A1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Banks |
| Protection | Non-fused |
| Rating | 7.5 kVAR |
| Type | UNIPAK |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS5025933 |
|---|---|
| MPN | 7X63PMURN |
| Alternate Part # | UP-0421A |
| UPC/EAN | 782116076161 |
