Eaton XTAE012B10TDP24
SKU: CS4999043MPN: XTAE012B10TDP24Alternate Part #: 3-1802-1172AUPC/EAN: 782116844050
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,24 Vdc,1NO,B frame,45 mm,0.16-0.24 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 24 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.16-0.24 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999043 |
|---|---|
| MPN | XTAE012B10TDP24 |
| Alternate Part # | 3-1802-1172A |
| UPC/EAN | 782116844050 |


