Eaton XTAE012B01WDP24
SKU: CS4998724MPN: XTAE012B01WDP24Alternate Part #: 3-1802-923AUPC/EAN: 782116841899
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,48 Vdc,1NC,B frame,45 mm,0.16-0.24 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 48 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.16-0.24 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998724 |
|---|---|
| MPN | XTAE012B01WDP24 |
| Alternate Part # | 3-1802-923A |
| UPC/EAN | 782116841899 |

