Eaton P48G11S1020CUS6
SKU: CS4975957MPN: P48G11S1020CUS6Alternate Part #: P10PC004UPC/EAN: 786680239519
Eaton Mini-Power center

$18,133.85
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Mini-Power center, 10 kVA, Single-phase, PV: 480V, SV: 120/240V, copper, plug-on, 20 spaces, NEMA 3RX, 316 SS enclosure, frame: 286
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | MPC 1 Ph |
| Enclosure | NEMA 3RX |
| Frame | 286 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 10 kVA |
| Kva Rating | 10 kVA |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | 316 SS Enclosure |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G11G |
Specifications
| SKU | CS4975957 |
|---|---|
| MPN | P48G11S1020CUS6 |
| Alternate Part # | P10PC004 |
| UPC/EAN | 786680239519 |

