Eaton N48M31F7516CU
SKU: CS4903734MPN: N48M31F7516CUAlternate Part #: N75DC045UPC/EAN: 786680226816
Eaton General purpose ventilated transformer

$19,232.13
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Eaton DOE 2016 Efficient Transformer, 75 kVAK13, Ventd XFMR 3PH 480-220Y/127 115C rise, Copper windings
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 943 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 75 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 220Y/127 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 75 kVA |
| Weathershield | WS60 |
| Wiring Connection | 283B |
Specifications
| SKU | CS4903734 |
|---|---|
| MPN | N48M31F7516CU |
| Alternate Part # | N75DC045 |
| UPC/EAN | 786680226816 |


