Eaton V48M47F4516CU
SKU: CS4995625MPN: V48M47F4516CUAlternate Part #: V45DC008UPC/EAN: 786680226939
Eaton General purpose ventilated transformer




$8,771.99
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton DOE 2016 Efficient Transformer, 45 kVA, Ventd XFMR 3PH 480-480Y/277, 115C rise, Copper windings
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 940 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 45 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 45 kVA |
| Weathershield | WS58 |
| Wiring Connection | 280B |
Specifications
| SKU | CS4995625 |
|---|---|
| MPN | V48M47F4516CU |
| Alternate Part # | V45DC008 |
| UPC/EAN | 786680226939 |

