Eaton V48M28F1216ESSRLS47
SKU: CS4995105MPN: V48M28F1216ESSRLS47Alternate Part #: V12DA073SRUPC/EAN: 786680227004
Eaton General purpose ventilated transformer




$27,985.00
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton DOE 2016 Efficient Transformer, 112.5 kVA, Ventd XFMR 3PH 480-208Y/120, 115C rise, Aluminum windings, Shielded, 47dB Sound, with Certified Sound Test Report
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 943 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 112.50 kVA |
| Modification 1 | Sound test report |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | 47 dB |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 112.5 kVA |
| Weathershield | WS60 |
| Wiring Connection | 283B |
Specifications
| SKU | CS4995105 |
|---|---|
| MPN | V48M28F1216ESSRLS47 |
| Alternate Part # | V12DA073SR |
| UPC/EAN | 786680227004 |


