Eaton V48M31T2216CUES
SKU: CS4995553MPN: V48M31T2216CUESAlternate Part #: V22DC031UPC/EAN: 786680196218
Eaton General purpose ventilated transformer

$30,311.82
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, Fungus proof, CU windings, DOE 2016, NEMA 2, 225 kVA, E-S shield, Floor mnt, 3-phase, PV: 480V delta, SV: 220Y/127, NEMA ST-20, 2 at +2.5%, 4 at -2.5%, 225 kVA
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 225 kVA |
| Material | Copper |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V delta |
| Secondary Voltage | 220Y/127 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | Fungus-resistent varnished core and coil |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated dry-type transformer |
| Volt Ampere Rating | 225 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-220Y/127 Vac |
| Voltage Rating Uom | FAH |
| Wiring Connection | 283B |
Specifications
| SKU | CS4995553 |
|---|---|
| MPN | V48M31T2216CUES |
| Alternate Part # | V22DC031 |
| UPC/EAN | 786680196218 |

