Eaton V48D28F7516CU
SKU: CS4994768MPN: V48D28F7516CUAlternate Part #: V75DC093UPC/EAN: 786680226847
Eaton General purpose ventilated transformer




$11,037.63
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton DOE 2016 Efficient Transformer, 75 kVA, Ventd XFMR 3PH 480-208Y/120, 115C rise, Copper windings, Taps +/-2 at 2.5% taps
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 942 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 75 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 75 kVA |
| Weathershield | WS59 |
| Wiring Connection | 266W |
Specifications
| SKU | CS4994768 |
|---|---|
| MPN | V48D28F7516CU |
| Alternate Part # | V75DC093 |
| UPC/EAN | 786680226847 |

