Eaton V48M28F4916CULS45
SKU: CS4995232MPN: V48M28F4916CULS45Alternate Part #: V49DC059UPC/EAN: 786680226960
Eaton General purpose ventilated transformer




$20,393.96
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton DOE 2016 Efficient Transformer, 150 kVA, Ventd XFMR 3PH 480-208Y/120, 115C rise, Copper windings, 45dB Sound
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 943 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 150 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | 45 dB |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 150 kVA |
| Weathershield | WS60 |
| Wiring Connection | 280B |
Specifications
| SKU | CS4995232 |
|---|---|
| MPN | V48M28F4916CULS45 |
| Alternate Part # | V49DC059 |
| UPC/EAN | 786680226960 |


