Eaton V48M28F7516AFESLS47
SKU: CS4995261MPN: V48M28F7516AFESLS47Alternate Part #: V75DA075AFUPC/EAN: 786680226830
Eaton General purpose ventilated transformer




$20,168.71
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton DOE 2016 Efficient Transformer, 75 kVA, Ventd XFMR 3PH 480-208Y/120 115C rise, Shieleded, 47dB Sound, Anti-Fungus treatment
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 942 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 75 kVA |
| Modification 1 | Anti-fungus, shielded |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | 47 dB |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 75 kVA |
| Weathershield | WS59 |
| Wiring Connection | 283B |
Specifications
| SKU | CS4995261 |
|---|---|
| MPN | V48M28F7516AFESLS47 |
| Alternate Part # | V75DA075AF |
| UPC/EAN | 786680226830 |

