Eaton N48M47F7516CU
SKU: CS4903758MPN: N48M47F7516CUAlternate Part #: N75DC011UPC/EAN: 786680230400
Eaton General purpose ventilated transformer

$19,321.90
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, 75 kVA K13 DOE 2016 Ventd XFMR 3PH 480-480Y/277, 115 °C rise, Copper, Shielded
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | FR943 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 75 kVA |
| Modification 1 | K-13 |
| Mounting | Floor or wall |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | Fungus-resistent varnished core and coil |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 75 kVA |
| Weathershield | 943 |
| Wiring Connection | 283B |
Specifications
| SKU | CS4903758 |
|---|---|
| MPN | N48M47F7516CU |
| Alternate Part # | N75DC011 |
| UPC/EAN | 786680230400 |

