Eaton V48M47B7516
SKU: CS4995612MPN: V48M47B7516Alternate Part #: V75DA009UPC/EAN: 786680226823
Eaton General purpose ventilated transformer




$10,522.82
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Eaton DOE 2016 Efficient Transformer, 75 kVA, Ventd XFMR 3PH 480-480Y/277, 80C rise, Aluminum Windings
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 943 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 75 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 75 kVA |
| Weathershield | WS60 |
| Wiring Connection | 280B |
Specifications
| SKU | CS4995612 |
|---|---|
| MPN | V48M47B7516 |
| Alternate Part # | V75DA009 |
| UPC/EAN | 786680226823 |


