Eaton M060-601
SKU: CS4898623MPN: M060-601UPC/EAN: 782114265055
Eaton 5A split core current sensor

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Split Core Current Transformer, 600A, 1% accuracy, 2.60 x 2.75 in window
Attributes
| Accuracy | 1% |
| Amperage Rating | 600A |
| Application Current Primary Rating | 600A |
| Current Transformer Type | Split Core |
| Output Current Secondary | 5A |
| Quantity | 1.0000 |
| Window | 2.60 x 2.75 in |
| Window Size | 2.75” x 2.70” |
Specifications
| SKU | CS4898623 |
|---|---|
| MPN | M060-601 |
| UPC/EAN | 782114265055 |

