Eaton M000-102
SKU: CS4898589MPN: M000-102UPC/EAN: 782114264300
Eaton 5A split core current sensor

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Split Core Current Transformer, 1000A, 1.2% accuracy, 2.00 x 5.50 in window
Attributes
| Accuracy | 1.20% |
| Amperage Rating | 1000A |
| Application Current Primary Rating | 1000A |
| Current Transformer Type | Split Core |
| Output Current Secondary | 5A |
| Quantity | 1.0000 |
| Window | 2.00 x 5.50 in |
| Window Size | 2.00” x 5.50” |
Specifications
| SKU | CS4898589 |
|---|---|
| MPN | M000-102 |
| UPC/EAN | 782114264300 |

