Eaton JGH2250NN
SKU: CS4891632MPN: JGH2250NNAlternate Part #: 69D2550G30UPC/EAN: 782116137923
Eaton molded case circuit breaker accessory frame




$5,640.57
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory frame, Frame only, 250 A, 100 kAIC at 240 V, 70 kAIC at 415 V, 65 kAIC at 480 V, 25 kAIC at 600 V, Two-pole, 600 V, Frame only (no trip), Frame J-K, Series G
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Interrupt Rating | 70 kAIC at 415 V 65 kAIC at 480 V 100 kAIC at 240 V 25 kAIC at 600 V |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series G |
| Trip Type | Frame only (no trip) |
| Type | Frame only |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4891632 |
|---|---|
| MPN | JGH2250NN |
| Alternate Part # | 69D2550G30 |
| UPC/EAN | 782116137923 |





