Eaton JGS2250NN
SKU: CS4891913MPN: JGS2250NNAlternate Part #: 69D2550G20UPC/EAN: 782116137916
Eaton molded case circuit breaker accessory frame
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory frame, Frame only, 250 A, 85 kAIC at 240 V, 40 kAIC at 415 V, 35 kAIC at 480 V, 18 kAIC at 600 V, Two-pole, 600 V, Frame only (no trip), Frame J-K, Series G
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 600 V 85 kAIC at 240 V 35 kAIC at 480 V 40 kAIC at 415 V |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series G |
| Trip Type | Frame only (no trip) |
| Type | Frame only |
| Voltage Rating | 600 V |