Eaton LGH3630NNWC
SKU: CS4895061MPN: LGH3630NNWCAlternate Part #: 69D4632G07UPC/EAN: 786685004617
Eaton molded case circuit breaker accessory frame
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory frame, Frame only, 630 A, 100 kAIC at 240 V, 70 kAIC at 415 V, 65 kAIC at 480 V, 35 kAIC at 600 V, Three-pole, Frame only (no trip), Frame J-K, 100% rated, Series G, Without
Attributes
| Amperage Rating | 630 A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480 V 70 kAIC at 415 V 100 kAIC at 240 V 25 kAIC at 600 V |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rating | 100% rated |