Eaton JGS3250NNW02
SKU: CS4892011MPN: JGS3250NNW02Alternate Part #: 69D2551G21UPC/EAN: 782116895793
Eaton molded case circuit breaker accessory frame
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory frame, Frame only, 250 A, 85 kAIC at 240 V, 40 kAIC at 415 V, 35 kAIC at 480 V, 18 kAIC at 600 V, Three-pole, 600 V, Frame only (no trip), Frame J-K, Series G, Without
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 600 V 40 kAIC at 415 V 35 kAIC at 480 V 85 kAIC at 240 V |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series G |
| Terminals | Without |
| Trip Type | Frame only (no trip) |
| Type | Frame only |
| Voltage Rating | 600 V |