Eaton JGH3250NNW02
SKU: CS4891740MPN: JGH3250NNW02Alternate Part #: 69D2551G31UPC/EAN: 782116895809
Eaton molded case circuit breaker accessory frame
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory frame, Frame only, 250 A, 100 kAIC at 240 V, 70 kAIC at 415 V, 65 kAIC at 480 V, 25 kAIC at 600 V, Three-pole, 600 V, Frame only (no trip), Frame J-K, Series G, Without
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 240 V 25 kAIC at 600 V 65 kAIC at 480 V 70 kAIC at 415 V |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series G |
| Terminals | Without |
| Trip Type | Frame only (no trip) |
| Type | Frame only |
| Voltage Rating | 600 V |